آشنایی با انواع سیستم عامل

در مقاله زیر با انواع سیستم عامل کامپیوتر و دیوایس های دیگر آشنا می شود پس با ادامه مقاله همراه ما بمانید.

سیستم عامل چیست هنگامی که رایانه ها برای اولین بار معرفی شدند ، کاربران متصل به آنهایی که از نرم افزارهای خطی استفاده می کنند و نیاز به کدگذاری دارند ، امروزه تقریباً هر نرم افزاری از یک رابط سیستم عامل گرافیکی (GUI) (کاربر گرافیکی) استفاده می کند و استفاده از آنها با یکدیگر بسیار آسان شده است.

انواع سیستم عامل

انواع سیستم عامل را می توان به طور کلی به سه بخش تک پردازنده ، شبکه ای و توزیع شده تقسیم بندی نمود.

عملیات تک کاره: عملیات نرم افزاری فعلی یا نسل چهارم بر روی یک سیستم عامل نصب می شود.
سیستم های عملکرد شبکه: در این نوع عملکرد سیستم ، از کنترل های ارتباطی شبکه و نرم افزار سطح پایین برای انجام عملیات استفاده می شود. این سیستم عامل قادر به استفاده از برنامه های از راه دور و استفاده از پرونده های مناسب است.
عملکرد سیستم توزیع شده: همانطور که از نام آن پیداست ، این نرم افزار بر روی یک کامپیوتر بزرگ اجرا می شود و نتیجه نهایی در رایانه پایانی متعلق به کاربر نمایش داده می شود. در واقع ، این برنامه در یک محیط شبکه اجرا می شود. سیستم عامل در اکثر دستگاه ها اجرا می شود ، اگرچه به نظر می رسد یک سیستم عامل تک پردازنده است.
فرآیندهای مدیریت زمان: این نوع اغلب در صنایع برای مدیریت دارایی ها ، انجام کارها به موقع و در زمان مناسب استفاده می شود.

انواع سیستم عامل موبایل

 1. Android: توسط Google و براساس Linux ساخته شده است.
 2. IOS: تولید اپل برای گوشی های آیفون.
 3. Windows Mobile: سیستم عاملی است که دارای قوانین استاندارد است و توسط بسیاری از رایانه های شخصی جیبی ، تلفن های هوشمند قابل اجرا است.
 4. Windows Phone: توسط مایکروسافت ساخته شده و ویندوز موبایل جایگزین آن شده است.
  Symbian: توسط گوشی های نوکیا ساخته شده است
 5. UQ: این عمل به دلیل انعطاف پذیری زیاد امکان برقراری تماس در محیط های مختلف را فقط با یک شماره فراهم می کند.
 6. ada: ساخته شده توسط سامسونگ و برای گوشی های سامسونگ.
 7. lackerry: توسط بلک بری برای استفاده در شرکت تلفن های هوشمند طراحی شده است.
  Shrimp: یک سیستم عامل منبع باز مبتنی بر Linux.
 8. Palm: Palm برای سهولت استفاده از صفحه لمسی و اتصال به نمای کاغذ برای کاربر طراحی شده است.

مزایای سیستم عامل

یک سیستم عامل مزایای قدرتمندی برای نرم افزار رایانه و توسعه نرم افزار دارد. بدون فعال سازی ، همه برنامه ها به کاربران خاص خود با کل کد مورد نیاز برای تنظیم تمام عملکردهای اصلی هسته مانند ذخیره سازی داده ها ، ارتباطات و غیره نیاز دارند.

در عوض ، بسیاری از کارهای معمول ، مانند ارسال داده های شبکه یا نمایش متن در یک دستگاه خروجی استاندارد ، مانند یک مانیتور ، می تواند بر روی سیستم عامل انجام شود ، که می شود واسطه ای بین برنامه ها و سخت افزار. سیستم عامل یک رویکرد مداوم و قابل تکرار برای ارتباطات مرتبط با ابزارها بدون نیاز به درخواست برای دانستن جزئیات ابزار فراهم می کند.

منبع : https://techtip.ir/

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>