بررسی فولاد

به انواع بیشمار از آلیاژهایی که عنصر اصلی آنها را آهن تشکیل میدهد، فولاد میگویند.

 

مهمترین ماده آلیاژی فولاد، کربن میباشد البته ممکن است مواد آلیاژی دیگری به میزان کم و زیادتر از انواع مختلف فولاد یافت میشود.

 

حجم کربن موجود در فولاد ممکن است بین 3 تا 1.5 درصد متغیر باشد حتی در موارد محدودی ممکن است به 2.25 درصد برسد. آلیاژ فولاد کمتر از 50 درصد آهن دارد.

 

فولاد آلیاژی از آهن و کربن  است که در آن میزان کربن تا ۲ درصد است زیرا مقادیر بالاتر باعث تولید چدن می شود. فولاد پرکاربردترین ماده برای ساخت زیرساخت ها و صنایع جهان است و  برای ساخت همه چیز از سوزن دوخت گرفته تا تانکرهای نفتی استفاده می شود. علاوه بر این ، ابزارهای مورد نیاز برای نوشتن چنین مقالاتی نیز از فولاد ساخته شده اند.

 

کاربرد 

از فولادی که تا ۰٫۲ درصد کربن دارد، برای ساختن سیم، لوله و ورق فولاد استفاده می‌شود. فولاد متوسط ۰٫۲ تا ۰٫۶ درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل، دیگ بخار و قطعات ساختمانی بکار می‌برند. فولادی که ۰٫۶ تا ۱٫۵ درصد کربن دارد، سخت است و از آن برای ساختن ابزارآلات، فنر و کارد و چنگال استفاده می‌شود. فولاد، انواع فراوانی دارد. که همه آن موارد در جدول کلید فولاد قابل دسترس می باشد.

در ساختمان سازی ، ساخت مقاطع فولادی از جمله : تیرآهن ، میلگرد ، نبشی و ناودانی و… همچنین در سازه های زیر ساختی ابزار ها ، کشتی ها ، ماشین آلات و عواملی در این قبیل اشاره کرد که فولاد در طی فرآیند های انجام شده مواد اولیه ی این صنایع را تامین می کند.

 

محصولات فولادی شامل : ورق ، لوله ، تیوب ، مقاطع ، سیم ، میلگرد ، زر ورق به دست می آید .

 

نکته مهم این است که قطعات فولادی باید به هم وصل شوند که بهترین روش جوشکاری است لازم به ذکر است که هرچه کربن کم تر باشد قابلیت جوشکاری بهتر است .

 

فولادهای پرکربن که استحکام مکانیکی بالایی دارند مناسب ساخت ابزارهایی مانند اره و تیغه و فنر هستند 

 

روش ساخت فولاد

این فلز به دو شیوه تولید می شود؛ یکی از طریق ذوب در کوره های بلند اکسیژن ( BF-BOF ) و دیگری از طریق کوره قوس الکتریکی (EAF). تنوع و ترکیبات روش های تولید آن هم مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوت اساسی در بین شیوه های تولید موجود در مصرف نوع مواد خام اولیه است. در روش BOF مواد خام اولیه عمدتا سنگ آهن، زغال و فولاد بازیافت شده هستند در حالی که در شیوه EAF عمدتا از فولاد بازیافتی و جریان الکتریسیته برای تولید آن استفاده می کند. بسته به ساختار دستگاه یا ابزارآلات تولید فولاد و فولاد بازیافت شده در دسترس، سایر منابع آهن متالیک هم مثل آهن اسفنجی  ( DRI ) یا فلز داغ می توانند در روش EAF مورد استفاده قرار گیرند.

 

ویژگی 

این ترکیب از نظر فیزیکی دارای نقطه ذوب بسیار بالا (حدود ۱،۵۱۰ درجه سانتی گراد ، بالاتر از بیشتر فلزات  به عنوان مثال برای مس این دما حدودا ۵۰۰ درجه کمتر است) و چگالی بسیار زیاد (۷.۹ گرم در سانتی متر مکعب ، تقریباً هشت چند برابر آب) است.

 

این آلیاژ در کل سخت تر و قوی تر از عنصر اصطلاحاً اصلی آن یعنی آهن است. با این وجود بسیار انعطاف پذیر است و به دلیل مقاومت کششی بالا توانایی مقاومت در برابر بارهای وارد شده یا نیروها ، بدون از دست دادن شکل را دارد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>