جنس مواد نسوز چیست؟

مواد نسوز از چه ساخته شده اند؟

هر خانواده ای از مواد می تواند نسوز باشد ، اما متداول ترین آنها سرامیک است زیرا ساختارهای کریستالی ساختاری آنها الگوهایی دارند که انتقال حرارت را دشوار می کنند.

https://www.khordad.news/fa/news/361655/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%88-%D8%AC%D9%86%D8%B3-%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF-%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B2

آیا ماده نسوز می تواند بسوزد؟

مواد نسوز معمولاً ضد آتش هستند زیرا معمولاً از انواع مختلف اکسیدها ساخته می شوند. این بدان معنا نیست که در دماهای خاصی تجزیه و تجزیه نخواهند شد.

 

آیا نسوزها بسیار سخت هستند؟

این بستگی به شکلی دارد که در آنها ارائه می شود ، زیرا می تواند به صورت جامداتی با مقاومت فشاری بالا به صورت پتو باشد ، به طوری که می تواند انعطاف پذیر با هر شکل و حتی در قالب مرطوب سازگار شود ، بنابراین می تواند استفاده شود هنگام خشک کردن شکل صلبانی را که می خواهید تنظیم کنید.

 

رفتار عملیاتی

“مشکل” تمام مواد نسوز این است که علی رغم عدم حساسیت نسبی به محیط و گرمای زیاد ، در معرض سایش کم و بیش شدید قرار دارند. طول عمر یا عمر مفید محصولات نسوز بین چند روز تا سالها است. این i.a است بسته به درجه حرارت در برنامه ، مقاومت شیمیایی در برابر محیط اطراف در دمای بالا ، خواص مواد یا حالت عملکرد واحدها است.

 

واژه شناسی

بسیاری از محصولات روزمره نسوز نیستند ، بلکه فقط با حرارت ، مقاوم در برابر حرارت ، مقاوم در برابر تغییرات دما یا بازدارنده شعله سازگار هستند ، اما در استفاده های معمول و تبلیغات به عنوان “ضد آتش” شناخته می شوند. یک نمونه معروف شیشه “نسوز” است (که قبلا شیشه Jena ، یک شیشه بوروسیلیکات یا امروزه بیشتر سرامیک شیشه نامیده می شد).

 

پوشش اجاق های دودکش ، مصالح ساختمانی اجاق های کاشی کاری شده و سیستم های احتراق کوچک زیست توده (به عنوان مثال سیستم های گرمایشی گلوله) نمونه هایی از مواد نسوز در استفاده روزانه است. بعلاوه ، پشم دمای بالا جز important مهمی در مبدلهای کاتالیزوری (خودرو) و لوازم خانگی است که با توجه به هدف خود ، گرما تولید می کنند.

 

استفاده صنعتی

بسته به نوع کاربرد ، از مواد نسوز مختلف استفاده می شود. استفاده از مواد متراکم ، شکل گرفته و شکل نگرفته (تخلخل کل <45٪ حجمی) با هدف مقاومت در برابر محیط فرآیند و به دلیل مقاومت بالای آنها ، به پایداری مکانیکی لازم به پوشش های نسوز می بخشد. از طرف دیگر ، محصولات نسوز عایق حرارت ، شکل و غیرشکل (بیش از 45 درصد حجمی) ، باید تلفات حرارتی حاصل از فرآیند را تنظیم کرده و به طور معمول ، آنها را پایین نگه دارد. به دلیل تخلخل کل زیاد ، این محصولات عموماً از نظر مکانیکی پایدار نیستند و برای استفاده در حضور مستقیم محیط خوردگی مایع مناسب نیستند. محصولات عایق و متراکم معمولاً در یک آستر کوره معمولی مکمل یکدیگر هستند و محصولات عایق حرارتی در پشت محصولات متراکم نصب می شوند. به دلیل مقاومت مکانیکی کم ، مواد عایق حرارتی و نسوز نسبت به تغییرات دما حساس هستند ، اگر این محصولات بطور مستقیم در سمت گرم استفاده شوند ، باید به ویژه در طول کار دوره ای کوره های صنعتی مورد توجه قرار گیرند. در اینجا غالباً از پشم با درجه حرارت بالا استفاده می شود که به دلیل خاصیت ارتجاعی بالایی که دارد ، نسبت به بارهای شوک حرارتی حساس نبوده و به دلیل چگالی کم ، ظرفیت گرمایی بسیار کمی نیز دارد.

 

استفاده صنعتی خاص معمولاً تعیین می کند که از نظر مواد معدنی چه مواد استفاده می شود. علاوه بر دمای کاربرد ، ترکیب شیمیایی محیط فرآیند و همچنین حالتهای فیزیکی آنها و نحوه عملکرد سیستم برای انتخاب ماده تعیین کننده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>