هاستینگ چیست

یکی از سوالات متداول در مورد وب سایت ، هاستینگ یا خدمات میزبانی است. حتی اگر وب سایت شما توسط شخص یا شرکت دیگری میزبانی شده باشد ، بهتر است درباره معرفی آن اطلاعاتی کسب کنید. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کند هنگام تغییر برنامه نویس یا توسعه دهنده وب ، وضعیت و مشکل خود را راحت تر توضیح دهید. نگران نباش! شما نیازی به تخصص در این زمینه ندارید ، فقط باید با تعاریف و مفاهیم موجود در این زمینه آشنا باشید. میزبانی چیست؟ برای ارائه یک تعریف ساده و قابل درک از میزبانی ، بیایید به یک مثال ساده در زندگی روزمره نگاه کنیم.

کلمه میزبان در لغت به معنای میزبان است. فرض کنید شما میهمانی برگزار می کنید ، در این صورت موقتاً به دوستان و خانواده خود اجازه می دهید در خانه بمانند. میزبانی سایت شما به عنوان خانه شما برای میهمانان عمل می کند. البته ، اطلاعات بیشتر از مهمانان شما در اختیار میزبان می ماند!

 

میزبانی وب (میزبانی وب)

اکنون که مروری بر میزبانی دارید ، بیایید این مفهوم را به طور مفصل تعریف کنیم. هر سایت متشکل از کد ، الگو ، پرونده و غیره است. این اطلاعات به ذخیره سازی در یک فضای قابل دسترسی آسان نیاز دارد. میزبانی وب فضای مورد نیاز شما را برای ذخیره اطلاعات وب سایت شما فراهم می کند. میزبانی وب نقش مهمی در اطمینان از بهره وری ، سرعت و در دسترس بودن وب سایت دارد. میزبان بخشی از سرور است که میزبان یک سایت است. با قرار دادن سایت خود بر روی این سرور ، دسترسی بازدید کنندگان به این اطلاعات را در هر زمان و مکان امکان پذیر می کنید. هرگونه داده یا پرونده موجود در اینترنت در نهایت به پرونده های موجود در سرور بازگردانده می شود.

شرکت های میزبان به شما امکان می دهند این فضا را اجاره کنید. میزبانی وب بخشی از سرور است (به صورت مجازی مشترک) یا در برخی موارد کل. این فضا به شما امکان می دهد فایلها و نرم افزارهای مورد نیاز برای اجرای وب سایت خود را در مکانی قرار دهید که برای هر بازدید کننده ای به راحتی قابل دسترسی باشد. هنگامی که از سرور یک شرکت میزبانی وب استفاده می کنید ، اطلاعات مربوط به سایت شما در فضای ابری یا مجازی منتقل نمی شود ، بلکه به عنوان پرونده های واقعی در یک کامپیوتر فیزیکی در یک مکان خاص ذخیره و پردازش می شود. شرکت های میزبان همچنین دارای ویژگی هایی مانند پشتیبانی فنی هستند تا در صورت بروز مشکل در اسرع وقت مشکل سایت شما را برطرف کنند.

سرور

سرورها از نظر ساختار و اجزای مشابه سیستم خانگی هستند ، با این تفاوت که اجزای سخت افزاری مانند RAM ، پردازنده ها ، فضای ذخیره سازی و ذخیره سازی بسیار قدرتمندتر و گرانتر از اجزای رایج رایانه هستند. این رایانه ها باید همیشه با پهنای باند بالا به اینترنت متصل و متصل شوند ، به طوری که با قدرت پردازش بالا ، اطلاعات مربوط به سایت همیشه در دسترس کاربران است و می تواند پاسخگوی تعداد زیادی از بازدید کنندگان سایت باشد.

سرورها رایانه های خاصی هستند که سخت افزار و پردازش بسیار قدرتمندتری نسبت به رایانه معمولی دارند و کارهای مختلفی را انجام می دهند که یکی از آنها میزبانی وب است. سرورهای اختصاصی میزبانی وب معمولاً در مراکز داده ذخیره می شوند. مراکز داده ساختمانهایی با عملکردهای خاص هستند که تعداد زیادی سرور را در خود جای داده اند. شرکت های میزبان وب معمولاً برخی از این سرورها را اجاره کرده و برنامه های خاصی را در اختیار شما قرار می دهند. مراکز داده از امنیت جسمی و اطلاعاتی بسیار بالایی برخوردار هستند ، به طوری که اطلاعات شما به بهترین روش ذخیره می شود. از دیگر ویژگی های مراکز داده می توان به پهنای باند اینترنت پرسرعت و پهنای باند ، شبکه قدرت قوی و پایدار ، سیستم خنک کننده و تهویه قوی برای دفع گرمای تولید شده توسط تعداد زیادی سرور اشاره کرد.

انواع میزبان ها

حال که معنای کلی میزبانی را دانستیم ، بیایید انواع مختلف آن را بررسی کنیم. وقتی نوبت به خرید سرویس میزبانی وب می رسد ، تنوع گسترده گزینه های موجود می تواند شما را گیج کند. بنابراین ، شناخت میزبان های مختلف و ویژگی های آنها به شما کمک می کند مناسب ترین نوع سرویس میزبانی را برای سایت خود انتخاب کنید. شرکت های میزبان خدمات خود را از نظر تخصیص منابع در انواع مختلف ارائه می دهند که انتخاب آنها به نوع سایت شما بستگی دارد. به عنوان مثال ، سرویس میزبانی مورد نیاز برای یک سایت فروشگاهی با تعداد زیادی محصول با وبلاگ شخصی متفاوت است. عوامل مختلفی از جمله تعداد کاربران آنلاین سایت ، بازدید روزانه و … از جمله عوامل تأثیرگذار در این انتخاب هستند و شما می توانید با در نظر گرفتن این عوامل بهترین سرویس میزبانی را برای سایت خود انتخاب کنید.

میزبانی هاست مشترک

ما می خواهیم این نوع خدمات را با یک مثال ساده ارائه دهیم. استفاده از میزبانی مشترک مانند استفاده از اتوبوس عمومی به جای ماشین شخصی برای رفت و آمد است. در این حالت تعداد زیادی از افراد از خدمات بهره مند می شوند اما در عین حال از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. هاست اشتراکی سروری است که میزبان چندین تا چند صد وب سایت پارتیشن مجازی باشد. از مزایای این سرویس می توان به سودآوری ، راه اندازی آسان و امکان ایجاد چندین حساب کاربری اشاره کرد که این سرویس را برای سایت هایی که تازه راه اندازی شده اند و تعداد زیادی بازدید کننده و اطلاعات زیادی ندارند ، مناسب و مقرون به صرفه می کند. در عین حال ، استفاده از این سرویس ممکن است نگرانی های امنیتی را برای کاربران ایجاد کند. وب سایت های دیگر نیز ممکن است به دلیل حجم بالای درخواست سرور به تأخیر بیفتند. استفاده ایمن و سریع از این سرویس به انتخاب سرورهای ایمن و قابل اعتماد برای حفظ کارایی و امنیت سایت بستگی دارد.

سرور حرفه ای

در یک سرویس سرور اختصاصی ، یک سرور کامل از نظر فیزیکی در اختیار کاربر قرار می گیرد. کاربر این سرویس به کلیه منابع سرور دسترسی دارد اما در عین حال این کاربر باید دانش و اطلاعات کافی برای مدیریت سرور را داشته باشد. سرور تخصصی برای شرکت ها ، سازمان های دولتی ، بانک ها و شرکت های تجارت الکترونیکی مناسب است ، امنیت و سرعت این سرور بسیار بالا است و پهنای باند آن اختصاص داده شده است ، که باعث بهبود سئو و دید بهتر سایت می شود. با وجود مزایای فراوان و امنیت بالای این سرور ، هزینه های آن بسیار بالا بوده و برای سایت ها و شرکت های بزرگ مناسب است.

سرور مجازی (VPS)

سرور خصوصی مجازی نوعی میزبانی است که در آن یک سرور اختصاصی به چندین سرور مجازی تقسیم می شود و هر وب سایت دارای منابع خاص خود مانند CPU ، HDD ، RAM و … این میزبانی را می توان بین هاست مشترک و اختصاصی در نظر گرفت ، یا در به عبارت دیگر ، این نوع میزبانی برای کاربرانی مناسب است که ویژگی های یک سرور اختصاصی را با هزینه کمتری می خواهند. میزبانی مجازی از میزبانی مشترک ایمن تر است و همچنین سرعت پردازش سایت شما تحت تأثیر فعالیت سایت های دیگر قرار نمی گیرد. زیرا در سرور مشترک هر سایت تا آنجا که ممکن است از منابع استفاده می کند ، اما در سرور مجازی هر وب سایت مقدار مشخصی از ترافیک داده ، RAM ، فضای دیسک سخت و … و فعالیت سایر وب سایت هایی که استفاده می کنند ارائه شده است. سرور بستگی به سرعت و فعالیت سایت شما ندارد. این سرور می تواند به سرعت سفارشی و ارتقا یابد ، اما از میزبانی مشترک گرانتر است.

سیستم عامل های میزبان

سرور ، مانند رایانه شما ، برای پردازش به سیستم عاملی نیاز دارد. سیستم عامل نصب شده در سرور میزبان سایت ، همان سیستم عاملی است که در سرویس ارائه شده توسط آن سرور استفاده می شود. به این معنا که مثلاً اگر سیستم عامل نصب شده روی سرور از نوع لینوکس باشد ، سرویس میزبانی ارائه شده توسط آن سرور نیز از نوع لینوکس خواهد بود. سرویس های میزبانی وب معمولاً در دو نوع ویندوز و لینوکس در دسترس هستند که انتخاب آنها به زبان برنامه نویسی سایت شما و نوع سیستم مدیریت محتوای شما بستگی دارد. البته نوع سیستم عامل تاثیری در سرعت سرور و امنیت اطلاعات ندارد. میزبانی ویندوز از وب سایت های نوشته شده با زبان های برنامه نویسی ASP.NET پشتیبانی می کند. میزبانی لینوکس از زبان برنامه نویسی PHP و سیستم های مدیریت محتوای سایت ، از جمله وردپرس ، جوملا ، دروپال و سایر سیستم ها پشتیبانی می کند.

پنل های کنترل پنل

پس از راه اندازی سرور ، برای کار در محیط وب و مدیریت اطلاعات سایت ، به فضای مدیریتی نیاز دارید. این فضای کنترل توسط صفحه کنترل فراهم می شود تا بتوانید بدون نیاز به رمزگذاری در یک محیط ساده و گرافیکی به همه توابع میزبان دسترسی داشته باشید. از مزایای استفاده از کنترل پنل علاوه بر سادگی آن در مقایسه با برنامه نویسی ، ساخت و مدیریت پایگاه داده ، کنترل و مدیریت فضای میزبانی ، کنترل آمار سایت ، ایجاد زیر دامنه و مدیریت حساب های ایمیل است. از جمله پانل های معروف Cpanel ، Plesk ، LX Admin ، Direct Admin برای Linux و Websitepanel ، Solid CP ، Helm برای ویندوز هستند.

هزینه ارائه خدمات میزبانی وب چقدر است؟

شرکت ها خدمات میزبانی وب مختلفی را ارائه می دهند که علاوه بر نوع سرور (مانند میزبانی مشترک یا سرور اختصاصی) و نوع خدمات سیستم عامل ، هزینه های متفاوتی نیز دارند. دانستن دلیل این تغییر قیمت و اینکه ما در ازای این هزینه ها به شرکت میزبان چه تسهیلات و خدماتی می پردازیم به شما در انتخاب برنامه مناسب کمک می کند.

تجهیزات و سیستم عامل ها

اگرچه هرگز رایانه ای با سرور نخواهید دید ، اما هنگام خرید یک برنامه میزبانی ، یک کامپیوتر فیزیکی یا بخشی از آن را در یک مکان خاص اجاره می کنید و اطلاعات سایت خود را روی آن قرار می دهید. ویژگی ها ، سخت افزار ، حافظه دستگاه و سرور بر هزینه طرح تأثیر می گذارد. سیستم عامل نصب شده روی این سیستم نیز بر هزینه برنامه ها تأثیر می گذارد. معمولاً برنامه با سیستم لینوکس ارزانتر از ویندوز است ، در همان متن ما در مورد کاربردهای هر یک از این سیستم عامل ها بحث کردیم.

پهنای باند

یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت خدمات میزبانی وب ، پهنای باند است که شرکتهای میزبان به شما اجازه می دهند پهنای باند متناسب با نیاز سایت خود را انتخاب کنید. البته هرچه پهنای باند بیشتری نیاز داشته باشید ، هزینه بیشتری نیز پرداخت خواهید کرد. اگرچه بین این برنامه ها می توانید گزینه پهنای باند نامحدود را مشاهده کنید ، اما بهتر است این را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و هزینه اضافی برای آن پرداخت نکنید.

ترافیک حافظه و داده

میزان حافظه و ترافیکی که برای قرار دادن اطلاعات سایت در آن نیاز دارید از دیگر عوامل تأثیرگذار در هزینه طرح میزبانی است. میزان حافظه مورد نیاز شما کاملاً به نوع سایت ، اندازه پرونده های سایت ، تعداد بازدید کنندگان سایت و … بستگی دارد. اگر تازه کار خود را در وب آغاز کرده اید و حافظه مورد نیاز برای میزبانی را نمی دانید ، بهتر است با پشتیبانی وب سایت و شرکت خود مشورت کنید.

مراکز دیتاسنتر و مراکز داده

در مراحل خرید هاست ، حتماً با خدمات مختلف سرور در داخل و خارج از کشور روبرو شده اید. اما تفاوت این دو در چیست؟ همانطور که گفته شد ، شما با ارائه خدمات میزبانی وب ، بخشی از یک رایانه فیزیکی را که در مکانی به نام مرکز داده واقع شده است ، اجاره می کنید. موقعیت مرکز داده میزبان شما بر هزینه خدمات میزبانی شما تأثیر می گذارد. برای انتخاب بین این میزبان ها ، باید به مخاطبین سایت خود توجه کنید. به عنوان مثال ، اگر بخش بزرگی از مخاطبان سایت شما ایرانی هستند ، خرید سرویس با سرور داخلی ممکن است برای شما بهتر باشد. به دلیل نزدیکی مخاطبین ، سرعت بارگذاری سایت بهتر خواهد بود و اطلاعات سایت شما در برابر خطرات احتمالی تحریم ها محافظت می شود. البته با انتخاب هر دو میزبان ، همه کاربران اینترنت در سراسر جهان می توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

 

پشتیبانی مهم است

انتخاب یک شرکت میزبان نباید خیلی دشوار باشد زیرا گزینه های زیادی وجود دارد. هنگام انتخاب شرکت میزبان ، حتما به خدمات و پشتیبانی فنی که این شرکت از شما ارائه می دهد توجه کنید. بخشی از هزینه های شما صرف پشتیبانی فنی مناسب برای مشکلات و غیرقابل دسترس بودن سایت شما خواهد شد.

 

امیدواریم شما بهتر بفهمید هاستینگ چیست و چگونه کار می کند و با دلیل نیاز به ارائه سرویس میزبانی مناسب آشنا شده و بتوانید مناسب ترین برنامه را برای وب سایت خود انتخاب کنید. اگر تازه وارد وب شده اید و وب سایت خود را تازه راه اندازی کرده اید ، میزبانی مشترک برای شما مناسب است. پس از در نظر گرفتن گزینه ها و فاکتورهای ذکر شده ، بهترین طرح میزبانی سایت خود را انتخاب کرده و وارد عرصه وب شوید.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>